تفاوت Centos و Ubuntu


تفاوت Centos و Ubuntu

در این مقاله با تفاوتهای اساسی این دو سیستم عامل آشنا خواهید شد.براستی اینکه کدامیک را برای وب سرور خود انتخاب کنید یک سووال مهم است.

در این مقایسه هدف ما دادن یک دید کلی بر روی امکانات هر دو توزیع لینوکس است.

انتخاب یک سیستم عامل برای سرور یا VPS خودتان گاهی بسیار گیج کننده است و این بعلت وجود انتخاب های متعدد در این زمینه است بخصوص اگر بخواهید انتخابی از نوع لینوکس داشته باشید.همانطوریکه میدانید توزیع های متعددی از لینوکس در بازار موجود است اما هیچکدام اینها به اندازه Centos و Ubuntu مشهور نیستند.

این سووال نه فقط برای مبتدیان که حتی برای حرفه ای ها هم خیلی از مواقع گیج کننده است.

درباره Centos:

Centos یک سیستم عامل منبع باز بر مبنای لینوکس است و بسیاری آنها به ردهت اینترپرایز لینوکس Redhat Enterprise Linux ارجاع میدهند.

از Centos یعنوان یک سیستم عامل امن و تنظیم پذیر و پایدار یاد  میشود که برای این ویژگیها از آن قدردانی هایی هم صورت گرفته است.ارتباط نزدیک با RHELبه Centos اجازه میدهد تا برخی از بروزرسانی های امنیتی ویژه شرکتهای بزرگ را هم در خود داشته باشد و این خودش یعنی امنیت کامل این سیستم عامل.

درباره Ubuntu:

Ubuntu بر مینای معماری دبیان شکل گرفته است و مورد علاقه بسیاری در سطح جهان هم برای استفاده های شخصی و هم برای استفاده های حرفه ای میباشد.Centosهم منبع باز است و از ویژگیهای آن بروز رسانی های مکرر برای حذف هرگونه مشکل از آن است.Ubuntu با هزاران اپلیکیشن در مرکز نرم افزاری خودش بویژه در زمینه برنامه های کاربردی شما را شگفت زده میکند.این سیستم عامل بسیار تنظیم پذیر است و همچنین امنیت بسیار بالایی هم دارد.

 

تفاوتهای Centos و Ubuntu:

در اینجا به بیان تفاوت های اصلی میپردازم:

الف)بزرگترین تفاوت بین این دو توزیع لینوکس این است که Ubuntu بر مبنای معماری دبیان است در حالیکه Centosاز RHEL برداشته شده است.

ب) در اوبونتو، میتوانید بستههای DEB را با استفاده از apt-get package manager دانلود کنید. در همین حال، در CentOS، شما باید از دستور yum برای دانلود و نصب بسته های RPM از مخزن مرکزی استفاده کنید.

پ)   CentOS به عنوان توزیع پایدار تر نسبت به اوبونتو محسوب می شود. به طور عمده به این دلیل که به روز رسانی بسته ها کمتر مکرر است. این همچنین می تواند ضعف سیستم CentOS باشد. اگر شما آخرین نسخه یک برنامه یا نرم افزار خاص را می خواهید، باید آنها را به صورت دستی نصب کنید.

البته این به این معنا نمیباشد که Ubuntuناپایدار است یا امن نیست.

 اوبونتو مطمئنا هنگامی که به بحث آموزش، جوامع آنلاین و کتاب ها می رسیم، برتری دارد. پیدا کردن راه حل برای مشکلات Ubuntu بسیار ساده تر از در CentOS به دلیل جامعه نسبتا کوچکتر و اسناد در دسترس کمتر است.

سرور اوبونتو دارای پشتیبانی زیادی برای استقرار کانتینرها و ابرهاست درحالی که CentOS نیست.همین موضوع Ubuntuرا در این حوزه برتر میسازد.

 اگر می خواهید از پانل های کنترل برای ارائه خدمات میزبانی وب استفاده کنید، باید CentOS را انتخاب کنید . پانل های میزبانی وب مانند cPanel همواره بر CentOS و سایر مشتقات RHEL متمرکز شده است. از سوی دیگر، اوبونتو cPanel را پشتیبانی نمی کند، اما دارای چندین جایگزین مانند Webmin / Virtualmin یا VestaCP است.

در مجموع اگر مبتدی هستید و قبل مدتی با دسکتاپ Ubuntu کار کرده اید به نظرم کار باآن برای شما ساده تر است درحالیکه Centos چنین نیست.

انتخاب سیستم عامل مناسب نیاز به ارزیابی دقیق از مزایا و معایب هر دو و تجزیه و تحلیل از خواسته های کاربر دارد.

اگر شما یک صاحب کسب و کار هستید، CentOS انتخاب ایده آل بین این دو است اگر شما یک کسب و کار را اجرا می کنید زیرا به دلیل دفعات کمتر به روز رسانی آن (به احتمال زیاد) امن و پایدار تر از اوبونتو است. اوبونتو مزایای خوبی هم دارد، اما ممکن است سناریوهایی وجود داشته باشد که در آن شما باید به نسخه های قدیمی تر به دلیل بروز رسانی جدید بازگردید. علاوه بر این، CentOS نیز با پشتیبانی از cPanel همراه است، که موردی است که اوبونتو فاقد آن است.

اگر شما یک مبتدی هستید، با اوبونتو به جلو بروید چون جامعه ای بزرگتر دارد، مخزن بزرگ تر آموزش های رایگان و به روز رسانی های مکرر بیشتری برای کمک به شما در حفظ امنیت و پایداری آن. همچنین، اگر از دسکتاپ اوبونتو در گذشته استفاده کرده اید، هنگامیکه از یک سرور VPS اوبونتو شروع می کنید، کار برای شما بسیار آسانتر و لذتبخش تر خواهد بود.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

VERIFIED & SECURED
BY: Let's Encrypt Authority X3
SSL Valid: Oct 28, 2018 - Jan 26, 2019
پشتیبان آنلاین